İş Lazım

Anketör Nedir? Anketörlük Nasıl Yapılır, Maaşları

Anket şirketleri için yüzbyüze anketleri doldurmaya odaklanarak hizmet sağlayıp para kazanabilirsiniz.

Dünyada binlerce Anket, araştırma, analiz ve değerlendirme şirketi bulunuyor. Bu şirketlerde tahmini olarak 4 milyona yakın Anketör çalıştığı belirtiliyor. Anketör nedir? Nasıl Yapılır ve Anketörler ne kadar kazanır gibi sorulara sahipseniz ve bu soruları Türkiye şartlarında öğrenmek istiyorsanız sizler için detaylı bir değerlendirme hazırladık.

Anket işi her ne kadar internet üzerine daha fazla yoğunlaşmış olsa da, insanlar ile bireysel olarak görüşen ve yüz yüze anket olarak adlandırılan anket işi asla değer kaybetmez. Çünkü doğru bir rapora ulaşabilmek için yüz yüze anket yapılması halen birçok firma için zorunlu bir çalışmadır. Bu nedenle yüz yüze anket işi yapanlara verilen “Anketör” mesleğinin geleceği daima var. Anketörlük olarak adlandırılan bu iş kolunda çok yüksek ücretlerin ise olmadığını ayrıca belirtmek gerekiyor. Eğer part-time olarak bu iş ile ilgilenecekseniz ay sonunda masraflarınızı çıkartmak için güzel bir tercih olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİREn Güvenilir ve Para Kazandıran Anket Siteleri

Anket kısaca kamuoyunun yönelimlerini öğrenmek adına şahıslara yöneltilen soruların cevaplarını toplama ve istatistiğe dökme bilimidir. Örneğin bir siyasi parti, insanların kendilerinden memnun olup olmadığını Anketler aracılığıyla öğrenir. Ve sık sık bu anketleri yenileyerek, yaptıkları icraatların ne derece kamuoyuna olumlu veya olumsuz yansıdığını bu şekilde takip eder. Anket işi bir yanılgı olarak sadece siyasi partiler tarafından yapılmaz. Şirketler, kurumlar, dernekler, hastaneler, oteller ve daha aklınıza gelebilecek birçok kurum ve kuruluş tarafından düzenli olarak anketler yapılmaktadır.

ANKETÖR NEDİR

anket
Araştırma ve Değerlendirme şirketlerine gelen bu Anket işleri ise bu şirketlere bağlı olarak görevlendirilen Anketörler aracılığıyla yapılır. Anketörler, kurumların anketlerini, anketin muhatabı olan kişilerin evlerine, dükkanlarına giderek veya herhangi bir kamusal alanda söz konusu anketteki soruları yöneltir ve cevapları gerekli forma yansıtıp bunları genel merkezine iletir. Anketörlük işinin tek işi temelde budur ancak anketinizi yanıtlayacak insanları bulmak düşündüğünüz kadar kolay bir iş değildir. Anketörler sık sık insanların anketlerine cevap vermekten kaçtığını ifade eder. Anketlerin bir kısmı 1-2 sorudan oluşurken, bazıları onlarca soru içerebilmektedir. Bu nedenle insanlarla güleryüzlü bir iletişim kurarak onları anketinize dahil edebilmek için küçük bir çaba göstermeniz gerecektir. İlk etapta zorluk yaşayabilirsiniz ancak zamanla bu konuda deneyim kazanacaksınız.

Ayrıca bazı zamanlarda anketlerde bazı özellikli kişilerin aranması istenir, örneğin bir şirket anketinin sadece 50 yaş üstü kişiler ile yapılmasını isteyebilir. Bu durumda siz o özelliklere sahip insanları aramak zorunda kalacaksınız. Eğer anketinizi hedef kitle olmayan kişiler ile yaparsanız yada aslında böyle bir kişi hiç yoksa yani hile yaparsanız, yakalanacağınızı unutmayın. Zira anketleri alan şirketlerin genel merkezleri, anketinizi yanıtlayan insanların bir kısmını cep telefonlarından arayarak onlardan teyit alır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Anket Doldur Para Kazan

Anket başına genellikle 1 ila 10 TL arası bir ücret ödenir. Bu anketin sorularına ve ankette hedef kitle olan kişilerin azlığına veya çokluğuna göre değişiklik gösterir. Örneğin bir anket şirketi hastaneye gitmenizi ve sadece hemşireler ile anket yapmanızı isteyebilir. Bu durumda anketten kazanacağınız para artar. Yada bir hastaneye gidip tüm hastalar ile anket yapmanızı ister, hedef kitle büyüdüğü için anketten alacağınız ücret azalır.

NASIL ANKETÖR OLUNUR

Anketör olmak için üstün bir eğitim, çaba veya deneyime ihtiyacınız yok. Hemen hemen her üniversite bulunan şehrin ilan panolarına göz atarsanız, anketör arandığını görebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden kısa bir arama da yaparsanız anketör arayan şirketlere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu şirketlere başvurunuz yüzde 99 oranında kabul edilir, zira anket şirketleri anket başına para verdiği için onların anketörlerde aradığı çok fazla bir özellik yoktur. Yani ne kadar çalışırsanız o kadar kazanırsınız, bu işin günlük, haftalık yada aylık bir maaşı yok.

Yorum ekle

Son Yorumlar