İş Lazım
C20 – C30 Beton Nedir? Özellikleri ve Hazır Beton Fiyatları

C20 – C30 Beton Nedir? Özellikleri ve Hazır Beton Fiyatları

Türkiye’de inşaat sektörünün yakından takip ettiği hazır beton fiyatları arasında en çok kullanılan beton çeşitleri olan C20 ve C30 betonun fiyatı düzenli olarak artış gösteriyor.

Beton genellikle çimento, kum ve/veya çakıl taşı ve su karışımı ile elde edilmektedir. Hazır beton santrallerinde bu işlem bilgisayar aracılığıyla en doğru karışım hazırlanarak elde ediliyor. Beton günümüzde hemen hemen her yapıda kullanılmaktadır.

Türkiye’de halihazırda C20 Hazır Beton kullanılıyor, yasal mevzuatta da yer alan C20 betonlar ise özellikle Avrupa’da artık bir standart olarak kabul edilmiyor. Avrupa yavaş yavaş C30 Beton‘a geçerken, deprem bölgesinin tam ortasında yer alan Türkiye’de de yakın tarihte C30 Beton türüne geçilmesi bekleniyor. Bu kapsamda beton – çimento sektörüne yatırım yapmayı planlıyorsanız eğer, C30 Beton türüne yönelik çalışma yapmanız gerekecek.

HAZIR BETON TÜRLERİ

C20

C20 betonlar yalnızca tek katlı yapılarda kullanılmakta olup, kullanımı ise yavaş yavaş azalma göstermektedir. Dayanıklılığı konusunda birçok olumsuz görüşlerin bulunduğu C20 Beton’un bir santimetrekaresi ortalama olarak 200 kilogramlık bir ağırlığa dayanmaktadır.

C25

C20 Beton yerine genellikle kullanılan beton çeşididir. Bir santimetrekaresi ortalama 250 kilogramlık ağırlığa dayanır.

C30

Avrupa’da artık bir standart olarak kabul edilen C30 Betonları çok sağlamdır ve yapılarda kullanımı gittikçe artıyor. Özellikle deprem bölgelerindeki alanlarda kullanımı mutlaka önerilmektedir. Bu kapsamda Türkiye için de en önemli beton türü olması gerekirken, henüz yasal mevzuatta yer almıyor. Bir santimetrekaresi ortalama 300 kilogram yüke dayanıyor.

C35

Halihazırda dünyanın en güçlü beton çeşidi C35’tir. C35 betonlar felaket derecesindeki büyük depremlere de dayanıklıdır ve bu kapsamda özel yapılarda kullanılmaktadır. Bir santimetrekaresi ortalama 325 kilogramlık yüke dayanabiliyor.

*: Bu türlerin dışında da birçok farklı beton türü bulunuyor, ancak bunlar en çok kullanılan beton türleri arasındadır.

BETON FİYATLARI

Türkiye’de hazır beton fiyatları inşaat sektöründeki artış nedeniyle düzenli olarak artış gösteriyor. 2018 yılının AĞUSTOS ayı itibarıyla hazır beton türlerinin KDV dahil fiyatları şöyle;

C20 BETON: 185 TL
C25 BETON: 190 TL
C30 BETON: 195 TL
C35 BETON: 210 TL

Hazır beton fiyatları genellikle beton üretim santrali ile betonun nakledileceği alan arasındaki mesafe nedeniyle değişiklik göstermektedir. Zira, beton nakliye masrafları sektörde önemli bir maliyet kalemi arasında yer almaktadır. 

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar