İş Lazım

Çocuk Bakıcısı Mı Arıyorsunuz ?

Çocuklar dünyanın en güzel varlıklarıdır. Çoğu zaman yaşama sevincidir. Çoğumuzun yaşama sebebidir. Hepimiz çocuğumuzla a’ dan z’ ye kendimiz ilgilenmek isteriz fakat günümüz koşullarında çoğumuz için bu pek mümkün olmamaktadır. Özellikle çalışan anneler, çocuklarının bakımı için profesyonel kişilerden yardım almak yoluna başvurmaktalardır.Peki çocuk bakıcıları nasıl olmalıdır? Çocuk bakıcısında bulunması gereken en önemli özellikleri sizler için araştırdık.

Sadece çocuk gelişimi açısından baktığımızda bir bakıcıda mutlaka olması gereken en temel iki özellik; konuşkanlık ve sevecenliktir. Zihinsel gelişim, bir çocuğun ne kadar iletişime geçtiğiyle yakından ilişkilidir. O nedenle bütün günü çok az konuşmayla geçiren, sözel iletişimi eksik bir kişi ideal bir bakıcı olamaz. Özellikle 0-2 yaş aralığının zihinsel gelişim ve dil gelişimi açısından bebek için kritik dönem olduğu düşünülürse çocuğun bakımını üstlenecek kişinin iletişim kurmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar. Bu bakımdan bakıcınızın depresif eğilimden uzak, canlı bir kişiliğe sahip olması çok faydalı olacaktır. Sevecenlik derken kastedilen şey ise çocuğunuzla yüz yüze, birebir oyunlar oynamaktan keyif alması; besleme, uyutma gibi günlük rutin aktiviteleri yaparken içten, sıcak ve iletişime açık olmasıdır. Bakıcıyla görüşmeniz sırasında;  ’Şöyle olduğunda üzülmüştüm’, ‘Şuna çok sevinmiştim’, ‘Bu olaydan şu şekilde etkilenmiştim’ gibi duygularından bahsediyorsa; bu durum, bakıcınızın samimi ve iletişime açık biri olduğunu gösterir. Gün içinde geçen diyaloglarda duygulardan bahsedildiğini duymak çocuğun gelişimine büyük katkı sağlar. Çocuğun sağlıklı gelişimi açısından önemli olan bu özelliklerin ötesinde elbette ki anne baba olarak sizin kişisel değerleriniz de çok önemlidir. ‘Kontrolü eline alan birini mi yoksa dediklerimizi harfiyen uygulayan birini mi istiyoruz?’ ‘Hijyene verdiği önem ne düzeyde olmalı?’, ‘Güvenlik konusundaki bilgisi ve yaklaşımı nasıl olsun?’ sorularına ortak bir cevap vererek kişisel değerlerinizi de bakıcı seçerken mutlaka işin içine katmalısınız. Kişisel değerleriniz doğrultusunda uygun bakıcının hangi özelliklere sahip olması gerektiğini önceden belirlemek doğru seçimi yapmak için ilk adımdır. Bazen çok sayıda görüşme yapan anne babalar, aradıkları özellikleri görüşmeler sürecinde netleştirdiklerini fark ederler.Ne aradığını ya da nasıl özelliklere sahip bir bakıcı aradığını bilen ebeveynlerin işi kolaylaşır.

Biz sizler için yani bakıcı arayan ebeveynler ve iş arayan bakıcılar için birkaç ilan paylaşıyoruz. Eğer siz de çocuğunuza bakıcı arıyorsanız, çocuk bakıcılığı yapmak istiyorsanız ya da bu konuyla ilgili paylaşmak istediğiniz şeyler varsa aşağıdaki yorum bölümünde  duygularınızı ifade edebilir, ücretsiz iş ilanı bırakabilir, iletişim bilgilerinizi yorum yaparak bırakabilirsiniz.

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar