İş Lazım

Değişik & Zekice 15 İş Fikirleri

Değişik ve zekice iş fikirleri arıyorsanız, elbette siz de kendi yaratıcılığınızı konuşturabilmeniz gerekiyor.

Özellikle dünya trendleri göze alınarak bu rehberde değişik ve zekice hazırlanmış 15 iş fikrine yer verdik. Ancak bilmeniz gereken en önemli konu, henüz bu iş fikirlerine uygun bir zemin ülkemizde veya iş fikrini yürüteceğiniz lokasyonda olmayabilir. Bu nedenle bu tür iş fikirlerine yönelik incelemelerinizi, Karlı İş Fikirleri’nde bulunan binlerce iş fikrine göre farklı bir şekilde ele almanız gerekiyor.

Zekice düşünülmüş bu değişik iş fikirlerini hayata geçirmeyi planlıyorsanız eğer mutlak suretle tüm sermayenizi kullanmanızı önermiyoruz. Bu tür iş fikirleri için tüm sermayenizin yüzde 10’undan fazlasını kullanmayın. Aksi durumda yeterli potansiyeli bulunmayan iş fikirleri ile hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bu tür iş fikirleri deneme ya da işi geliştirme amacıyla kullanılmalıdır.

1. MOBİL KUAFÖR

kuaför

Herkesin saçlarına ve tırnaklarına bakım yapmak için kuaföre gidecek vakti yok veya çeşitli sebepler ile dışarı çıkamıyor olabilir. Peki o halde kuaförlük hizmetini neden onların evine götürmüyorsunuz? Evet, halihazırda bunu yapan çok sayıda işletme var, ancak bu genellikle yüksek maliyetli olması nedeniyle üst gelir grubu tarafından kullanılıyor. Bu işi daha makul seviyelerdeki maliyetlere düşürerek, yeni bir iş fikrinin öncüsü olabilirsiniz.

2. EVDE PC BAKIMI

pc bakım

Birçok insan laptop yada masaüstü bilgisayarlarını yıllarca kullanıyor. Ancak birçoğu 1-2 yıl sonrasında bilgisayarlarının aşırı yavaşlamasından ve sık sık sorun vermesinden şikayetçi. Ancak vakit bulamadıkları ve uğraşmak istemedikleri için bir pc bakım merkezine gitmekten imtina ediyorlar. Bu durumda evde bilgisayar bakımı hizmeti vermek mantıklı olabilir. Yapacağınız şey bir ofis açmak değildir, eğer bu konuda yeterli bilgi sahibiyseniz hemen bugün bile yerel bazdaki tüm reklam kanallarını kullanarak iş almaya başlayabilirsiniz. Evet birçok ekipmana ihtiyacınız olacak.

3. PAYLAŞIMLI OFİS

paylaşımlı ofis

İnsanların ofislere ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Ancak her girişimcinin veya ofis ihtiyacı olan bireyin yeni bir ofis açacak mali gücü olmayabilir, uğraşmak istemeyebilir veya aylık masrafları yüklenmek istemiyor olabilir. Bu nedenle son dönemde batı ülkelerinde ve Türkiye’nin büyük illerindeki paylaşımlı ofis alanlarının kurulması kesinlikle karlı ve zekice düşünülmüş değişik bir iş fikri olarak dikkat çekiyor. Henüz ülkemizde bile tam anlamıyla paylaşımlı ofisler kurulmuş değil, mutlaka ele almanız gereken iş fikirleri arasında yer alıyor.

4. KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ ORGANİK ÇAY

çay

2007 yılında girişimci J. Brian Pfeiffer tarafından kurulan online iş, çay içenlerin kendi organik çaylarını diledikleri gibi hazırlamalarına yardımcı oluyor. 40 – 50 farklı tadı seçme fırsatı sağlayan online platforma giren müşteriler diledikleri tadları seçerek kendi organik çaylarını hazırlayabiliyor. Ardından çay özel olarak paketlenerek müşteriye kargolanıyor. Değişik bir iş fikri arayanlar için zekice düşünülmüş bir alternatif olabilir.

5. OYUN KOÇLUĞU

espor

Dünyada son dönemde e-Spor’un ciddi bir ilerleme kaydetmesiyle birlikte oyun takımları yer edinmeye başladı. Birçok spor dalına göre çok daha fazla ilgi çeken e-Spor’un ilerlemesiyle birlikte oyun koçlarına ihtiyaç duyulmaya başlandı. Dünyada bu unvana sahip on binlerce profesyonel bulunurken, Türkiye’de ise bu konuda profesyonelleşen çok az insan var. Eğer son dönemde para kazandıran oyunlardan birinde veya birkaçında profesyonel bir düzeydeyseniz kendi takımınızı bile kurarak kısa sürede uluslararası turnuvalarda bile yer edinme şansınız var. Elbette bir takım kurmak ilk etapta kolay olmayabilir, ancak uzmanlaştığınız oyunlar için elbette bu konuda adım atmak isteyen oyuncular bulacaksınız.

6. GÜVENLİ BEBEK ISITICI

bebek ısıtıcı

Özellikle soğuk iklimlerdeki kırsal bölgelerde bebekler sıklıkla soğuk aldıkları için hastalanmakta hatta hayatını kaybetmektedir. ABD San Francisco merkezli bir şirket ise güvenli bir bebek ısıtıcı üretmek için kolları sıvadı. Ürünün özellikle batı ülkelerinde de çiftlerin ilk dönemlerde dışarı güvenle çıkabilmesini sağlayacak.

7. SİVRİSİNEKLERE KARŞI BİLEKLİK

bileklik

Herkes iyi kötü bir bileklik kullanmak ister. Peki kullandığınız bilekliğin özellikle yaz aylarında sizi kabusa sürükleyen sivrisineklerden de korumasını ister misiniz? Evet, böyle bir ürün piyasaya sürüldü bile ve satış rakamları kesinlikle iyi durumda.

Türkiye’de de birçok bölge sivrisinekler nedeniyle özellikle tatilcilerin korkulu rüyası arasında yer alıyor. Sadece yaz aylarında bile binlerce satış rakamına ulaşabilecek harika bir ürün.

8. SİGARAYI BIRAKTIRMA

sigara bırakma

Türkiye, erkeklerde tütün kaynaklı ölümlerde Kuzey Kore’den sonra dünya ikincisi. Bu da ülkede sigara tüketiminin ne düzeyde olduğu konusunda en önemli istatistik. Bu kapsamda ülkemizde sigarayı bıraktırmak üzere devlet programları düzenleniyor. Hastaneler bu konuda sigara bağımlılarına genellikle ücretsiz destek veriyor. Ancak birçok ücretli programa da çok yoğun başvurular var. Sigarayı bıraktırmaya yönelik iş fikirleri Türkiye’de çok önemli bir sektör olarak dikkat çekiyor.

Bu iş fikrine yatırım yapmayı planlıyorsanız, dünyadaki gelişmeleri takip etmeniz ve değişik zekice fikirlere odaklanmanız yeterli olacak. Özellikle Avrupa’da sadece terapi bazlı birçok fikir var ve kesinlikle ilgi çekiyor.

9. DÜĞÜN & NİŞAN MALZEMELERİ PAKETİ

düğün

Türkiye’de geleneksel olarak düğün ve nişan malzemeleri genellikle çifter tarafından günler hatta haftalarca zaman alan yoğun bir süreç. Ancak son dönemde bazı esnaflar girişimciliğini konuşturaran düğün & nişan paketleri oluşturmaya başladı. Pakette, çiftlerin düğün ve nişanda ihtiyaç duyduğu hemen hemen her şey bulunuyor ve son dönemde ciddi bir satışa sahip.

10. TEKNE KİRALAMA

tekne

Yıllardır dünyada var olan bir iş fikri olmasına rağmen, Türkiye’de henüz istenilen bir seviyeye ulaşmayan bir iş fikri.

İnsanlar genellikle tatil dönemlerinde, 1-2 günlük tekne ile gezinti yapmak isterler, ancak elbette herkesin tekne satın alacak imkanı yok. Bu durumda araç kiralar gibi tekne kiralama işine girebilirsiniz. Elbette bir tekne satın alabilmeniz gerekiyor. Ortalama sermaye ihtiyacı 300 bin liranın üzerinde olacak.

11. KURYE HİZMETİ

kurye

Değişik ve zekice düşünülmüş bir iş fikri arıyorsanız bu iş tam size göre olabilir, gün geçtikçe potansiyeli artıyor.

Son dönemde eve servis olayında Türkiye tam anlamıyla çağ atladı. Küçük marketlerden, büyük restoranlara kadar birçok iş yeri eve kurye ile teslimat yapıyor. Ancak bu iş yerleri her an aynı düzeyde kurye ihtiyacı olmuyor. Mesela bazı işletmeler ayın 3-4 günü yoğun olurken, bazıları sadece hafta sonu yoğun olabiliyor. Bu nedenle iş yerleri sürekli olarak çok sayıda kurye istihdam etmek yerine, kurye hizmeti sağlayan firmalar ile çalışıyor.

İş yeri, kurye firmasını arıyor ve hemen 1 kurye kendisi için çalışmaya başlıyor. İş yoğunluğu azaldığı anda da kurye işletmesine geri dönüyor.  Bu sayede büyük bir maliyet avantajı elde ediliyor.

Çok zekice düşünülmüş bir iş fikri ve özellikle büyük şehirlerde çok yüksek potansiyel içeriyor. Ortalama 10-20 kurye istihdam edebilirseniz, hemen iş bulabilirsiniz.

12. ORGANİK GÜZELLİK ÜRÜNLERİ

makyaj

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de güzellik sektörü inanılmaz bir pazar. Ancak birçok tüketici artık çeşitli kimyasal içerikli ürünlerden sıkılarak organik ürünlere yönelmeye başladı. Son dönemde bu konuda birçok şirket de işe koyulmaya başlandı.

Her yaş grubu için organik ürünlere yoğun ilgi var. Kısa ve uzun vadeli olarak zekice düşünülmüş bu iş fikrini mutlaka öneriyoruz. Eğer üretim bazlı çalışacak sermayeye sahip değilseniz, işin perakende düzeyinde yer almak da mantıklı olabilir.

13. VİDEO DÜZENLEME

video-çekmek

Youtube’nin inanılmaz bir pazara dönüşmesiyle birlikte son dönemin en trend işlerinden biri video düzenleme. Çeşitli uzmanlık gerektiren programlar aracılığıyla yapılan video düzenleme çalışması için ilk etapta teknik olarak uzmanlık seviyesine ulaşmanız gerekir.

İş bulmak ise çok kolay olacak, sadece Youtube’de yükselmeye çalışan Youtuber’lara ulaşmanız yeterli olacak. Youtuber’lara ulaşmak için ise sosyal medyayı kullanacaksınız. Elbette ilk etapta referanslarınızı kendi sosyal medya hesaplarınızdan yayınlamayı unutmayın.

14. UYGULAMA GELİŞTİRME

uygulama

Eğer inanılmaz ve trend bir pazar arıyorsanız, uygulama sektörünü öneriyoruz. Ancak bu rehberin adından da anlaşıldığı üzere, artık uygulama hazırlamak tek para kazandırmıyor. Zekice düşünülmüş değişik fikirlere ihtiyacınız olacak. Hangi konuda bir açığı kapatabileceğinizi düşünerek yola koyulmanız gerekiyor. Ayrıca inceleyin: Başarılı Bir Mobil Uygulama İçin 5 Önemli Adım

15. FOTOĞRAFÇILIK

fotoğrafçı

Fotoğraf çekmek milyonlarca insan için en güzel hobiler arasında yer alıyor. Ancak bazı insanlar bu işi hobi dışında bir de para kazanmak amacıyla gerçekleştirmekte. Kaliteli, dikkat çekici ve eşsiz fotoğraf çekmek ise ilk etapta yetenektir, ancak belirli bazı eğitimler sonrasında sıfırdan da çok iyi bir fotoğrafçıya dönüşebilirsiniz. Türkiye’nin büyük şehirlerinin tamamında ve birçok küçük şehirde fotoğraf kursları bulunmaktadır. Kendinizi geliştirebileceğiniz gibi bir kursa da katılarak daha hızlı adım atabilirsiniz. Ayrıca inceleyin: Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar