İş Lazım
Dropshipping yöntemi ile Shopify’da satış yapmak-Adım adım 2018

Dropshipping yöntemi ile Shopify’da satış yapmak-Adım adım 2018

Merhabalar arkadaşlar. Bu yazımda sizlere bizzat kendi dropshipping tecrübemden yararlanarak Türkiye’den bu işi nasıl karlı bir şekilde yapabileceğinizi adım adım ince detaylarına kadar anlatacağım.

Elbette her zamanki gibi sade, basit ve anlaşılır bir lisan kullanmaya gayret edeceğim ki hem aklınızda kalsın hem de anlaşılmaz terimlerle boğulmayın.

İlk olarak bu işi yapacak olanların önünde 2 yol ayrımı olduğunu belirtmem gerekiyor. Bunlardan ilki “Amazon vasıtasıyla satış yapmak” diğeri “Shopify, wordpress, woocommerce gibi yazılım altyapı şirketlerini kullanarak bizzat kendi sitenizde, kendinize çalışarak satış yapmak“.

Şimdi bu iki yoldan hangisinin daha avantajlı olduğunu sorabilirsiniz. Elbette ki böylesi bir soru karşısında sizlere net bir cevap veremeyeceğim zira her iki yolun da kendine has artıları ve eksileri mevcut. Şimdi gelin bu artıları ve eksileri ele alalım.

1) Amazon ile dropshipping yapmak

Artıları:

– Trafik çekme derdi yok çünkü Amazon’a ziyaretçi bir şekilde geliyor ve sizin mağazanıza da öyle ya da böyle uğruyor
– Çok daha az reklam bütçesi gerekiyor.
– Zamanla güven inşa etmesi daha kolay (Amazon kaliteli satıcılara puanlama sistemi ile dolaylı yoldan kefil oluyor)

Eksileri

– Mağaza tam olarak sizin değil.
– Müşterilerin kişisel verileri sizin değil ve bunlar asla ulaşamıyorsunuz.
– Eski müşterilere tekrar satış yapma imkanınız yok.
– Kendinize bir marka yaratamazsınız.
– Amazonun koyduğu kurallara uymak zorundasınız.

Shopify (ya da woocommerce, wordpress gibi platformlar ile) ile dropshipping yapmak

Artıları

– Dükkan tam olarak sizin
– Marka yaratmaya ve kurumsallaşmaya daha müsait
– Kuralları siz koyuyor ve neredeyse kimseden emir almıyorsunuz (Reklam vereceğiniz mecra olan Facebook ve Google’ın kurallarını saymazsak)
– Patron sizsiniz
– Müşterilerin kişisel verileri sizin ve mail pazarlaması yoluyla tekrar satış yapma imkanınız mevcut.

Eksileri

– Trafik çekmek için devasa reklam bütçesi ayrımak ve büyük riskleri almak zorundasınız.
– Ödeme sistemi entegre etme konusunda biraz zorlanacaksınız Türkiye’den bu işi yapıyorsanız epey zorlanacaksınız. (Malum paypal yasaklı ve Türk bankaları da sanal pos vermek için size 40 takla attırılar)
– Müşterinin gözünde güven inşa etmek çok daha zor; çünkü arkanızda size kefil olan bir Amazon yok.

——————————

Yukarıdaki kritiği incelediğimde Shopify ile dropshipping yapmanın nispteten daha zor olduğunu düşünüyorum. Yani en azından bu benim görüşüm.

Zira halihazırda dükkanınıza trafik gelmiyorken satış yapabilmek emin olun ilk etapta çok daha çetrefilli yollardan geçmenizi gerektirecektir.

Bu sepele sizlere bu yazımda Shopify ile dropshipping yapmaktan bahsedeceğim. Yani daha zor olarak kabul ettiğimi anlatacağım ki; daha çok şey öğrenebilesiniz. Ayrıca bu aşamada dropshipping yöntemiyle satış ile ilgili daha detaylı bilgiyi linke tıklayarak edinebilirsiniz.

Adım 1- Shopify’a kayıt olup mağaza açmak ve alan adı satın almak

Arkadaşlar başlıktaki eylemi yapabilmek için buradan resimli yönergeye ihtiyacınız duymayacağınuzı düşünüyorum. Yani alt tarafı bir siteye üye olup başka bir siteden veya direkt Shopify’dan alan adı satın alacaksınız (ben başka şirketlerden alan adı satın almanızı öneririm çünkü Shopify’da 38$ gibi fahiş rakamlar talep ediyorlar).

Mağazamızı açtıktan, ismine karar kıldıktan ve alan adını satın aldıktan sonra diğer adımlara geçebiliriz. Ayrıca unutmadan bu aşamda kendinize bir tasarımcı bulup logo tasarlattırın. Bütçeniz kısıtlı ise nette ücretsiz logo tasarlamanıza olanak tanıyan bir sürü web-site var. Onlardan birine üye olup da bu işi hızlıca ve para ödemeden halledebilirsiniz.

Adım 2- Ürün tedarikçisi (supplier) bulmak

Arkadaşlar, eğer halihazırda bir üretici iseniz ve yurtdışına satılmaya hazır kendi ürünleriniz, şirketiniz var ise tedarikçi bulmanıza lüzum yok. Ürünlerinizin resmini çekip açıklamalarıyla birlikte hemen yayınlayabilir ve sanal pos işini de hallettikten sonra kısa sürede satışa hazır hale getirebilirsiniz. En nihayetinde de aylık 30 dolara e-ticaret sitesi sahibi olmuş olursunuz. Bu yöntemle satış yapanlara ise “dropshipping ile satış yapan satıcı” değil de “konvansiyonel yöntemle” yani “geleneksel yöntem ile satış yapan satıcı” deriz.

Ancak ezici bir çoğunluğunuzun ilk etapta “geleneksel yöntemlerle satış yapabilecek satıcu olmadığı” ve halihazırda satabileceği kendi ürünleri olmadığı varsayımıyla “dropshipping supplier” yani dropshipping tedarikçileri meselesine detaylı değinmek istiyorum.

Eğer bizzat kendinizin stoklamadığı ve kargolamayacağı malları satmak istiyorsanız sizin ihtiyacınız olan tedarikçiler de sıradan tedarikçi değil “dropshipping tedarikçileri” olacaktır.

Misal kulaklık satacaksanız bunun için nette “kulaklık dropshipping tedarikçisi” şeklinde arama yapmanız gerekecek.

Shopify şu an da dropshipping işi yapacaklara kolaylık olması adına Oberlo ile anlaşmış vaziyette. Siz de Shopify’a üye olduktan sonra uygulamalar kısmından Oberlo’yu indirip kısa sürede milyonlarca Aliexpress ürününe ulaşabilir ve bunları da kısa sürede mağazanıza yarı otomatik şekilde ekleyebilirsiniz.

Tabiki sadece Oberlo’ya mahkum kalmayacağız. Uygulamalar kısmında tedarikçi bulmaya yarayan düzinelerce şirketin Shopify uygulamasını bulabilir ve indirebilirsiniz.

Bu uygulamaların birçoğu genel olarak aynı prensipte çalışmaktalar. Yani birçoğu Aliexpress’teki veya Çin’deki başkaca dropshipping yapan şirketlerin ürünlerini kategorize edip sitenize kolayca eklemeye yaramaktadır.

Adım 3- Ödeme sistemini entegre etmek

Arkadaşlar yukarıda da bahsettiğim üzere o koca Paypal dünyanın heryerinde serbest ama bizim güzide ülkemizde maalesef yasak. Burada nedenlerini sorgulayacak değilim; çünkü burası siyaset sitesi değil… Zira Paypal’ın Türkiye’de yasaklanmasının sebebi; tamamen üzerine fazlaca düşünülmemiş keyfi kararların sonucu ve siyasi…

Sadece Paypal değil, 2Checkout gibi başkaca global ödeme şirketleri de Türkiye’den çekilmiş vaziyetteler.

Bizlere ise kala kala Stripe kalıyor.

Şimdi size Stripe’ı enregre etmeden önce ve entegre ettikten sonra nelere dikkat etmeniz gerektiğini yazacağım.

Stripe gibi ödeme sistemlerinin hemen hemen birçoğu sizlerden belirli kriterleri yerine getirmenizi ister. Mesela sitenizde “Privacy Policy” yani “Gizlilik Politikası olmalı, “mesafeli satış sözleşmesi” olmalı, “Refund Policy” yani “ürün iade politikası” bulunmalı… Tüm bunları bir avukata yazırabileceğiniz gibi başlangıçta diğer sitelerden ilham alarak yazabilirsiniz. Yine operasyonları yönettiğiniz adresini (bu adres mevzusu çok önemli ve aşağıda tekrar değineceğim) ve iletişim kanalınız net bir şekilde görünmeli.

Ayrıca bu ödeme sistemi şirketlerinin neredeyse hepsi ne hikmetse “dropshipping işine sıcak bakmamaktalar” lakin müşterilerinin önemli bir kısmı dropshipping ile satış yapanlardan oluşmaktadır. Hatta Stripe’ı “prohibited listesinde” yani yasak sektörler listesinde bile “dropshipping ile satış yapmak” yazmakta.

Bu aşamada Stripe’a bir Amerikan adresi ile EİN numarası, telefon numarası girmek gerekiyor (EİN numarasını ilk 500$’a kadar girmeseniz de olur ancak sonradan istiyorlar haberiniz olsun). Nette araştırdığınızda birçok kişi söz konusu Amerikan adresini fake girmeyi yani “haritadan rastgele bir adres bularak” bu adresi Stripe paneline yazmayı tavsiye ediyor. Arkadaşlar yapmayın! Bu kesinlikle hatalı ve en geç 20 ödeme sonra Stripe’ın hesabınızı banlamasına daha da ötesi isminizi kara listeye almasına sebebiyet verecek bir harekettir! Stripe gibi milyar dolarlarla oynayan firmaların faturalar veyahut başkaca yöntemlerle adres doğrulaması istemeyeceğini mi zannediyorsunuz?

Yapmanız gereken DropshippingTv’nin sahibi Burak Çapraz hocam’a şu numaradan 05309309981 ulaşıp mesaj atmak veyahut aramak suretiyle Stripe destek hizmeti almak istediğinizi söylemek, gerisini Burak Hocam halledecektir. Kendisi Amerika’da bu konuda şirket sahibi olup Stripe işe işbirliği içerisindedir. Burak hocamın yönettiği DropshippingTv’nin youtube kanalına ise linke tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Kanalda ilk olarak şu linkteki “Kişisel danışmanlık ve eğitim konusundaki bu video ile” başlangıcı yaparsınız. Hemen ardından alttaki diğer videolarla devam edebilirsiniz.

Stripe kurulumu ile ilgili detayları içeren videoyu da bu cümlenin başındaki mavi linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Burak Çapraz hocam gerçekten işinin ehli ve Türkiye’ye dropshipping’i tanıtan, yayan isimlerin başında denilebilir. Ondan bu konuda her türlü destek ve görüş alabileceğinizi ve Burak Hocam’ın da seve seve yardım edeceğini söyleyebilirim.

Eğer Stripe’a Burak Hoca ve ekibi sayesinde başarılı bir şekilde üye olursanız size 1-2 gün sonra mail atabilirler. Bu mailde tedarikçilerinizin kimler olduğunu ve işi ne şekil yürüteceğinizi sorabilirler. Sakın ola açık verip de “Salt dropshipping ile ticaret yaptığınızı söylemeyin”. Eğer söylerseniz size “üzgünüz ama sizinle çalışamayız, siz high risk iş yapıyorsunuz” minvalinde bir mail atacaklardır. Hatta bu mailde “dropshipping ile ticaret yapan firmaların bazılarıyla çalışıyoruz ama sizin işiniz riskli olduğu için sizinle çalışamayız çünkü bizim iş ortaklarımız yani bankalar bize belirli sektörlerde ticaret yapanlara hizmet vermemiz için dayatıyor” anlamına gelecek şeyleri de İngilizce olarak belirtebilirler.

Arkadaşlar Stripe burada “Anadolu’da kızının evlenmesini çok isteyen ama buna rağmen kızına aşık olan ve kızını isteyen yakışıklı adamdan da bir o kadar nefret eden ve onu reddeden babanın durumuna” benziyor. Bu çelişkiye aldanmayın, kafanızı takmayın. Şu anda yeryüzünde dönen ticaretin %38 gibi devasa bir kısmı dropshipping ile yürüyor. Böylesine pazar payını komple kaybetmeyi kimse göze almaz. Yaptıkları tek şey kendilerini biraz naza çekmek…

Sevgili okur; Amerika’da işler hep böyledir. Düzinelerce saçma kural koyarlar ama kimsecikler o kurallara adamakıllı uymaz. Herkes o kuralları bir şekilde çiğner ve kural koyucuya borçlu hale gelir. Kurak koyucu da kuralı uygulamaz ta ki işler rayından çıkana kadar… Yani anlayacağınız Stripe bu noktada Amerika’lı olduğunu belli edercesine rolunü oynuyor. Fazla takmadan, zorlamadan he deyin geçin.

Bu aşamda dikkat edilmesi gereken püf nokta eğer gerçekten öyle ise satışlarınızın bir kısmını geleneksel yöntemlerle yaptığınızın veya dropshipping yaptığınız ürünlerin son derece kaliteli ve dayanıklı ürünler olduğunun mesajını vermek (yalan söyleyin demiyorum her daim olabildiğince gerçeği söyleyecksiniz). Stripe ile aranız bozulmasın istiyorsanız bozulmaya müsait ‘elektronik oyuncak’ gibi ürünlerden ve gıda sektöründen uzak durmanızda fayda var.

Adım 4- Pazarlama yapmak

Mağazayı açtınız, ürünleri dizdiniz, kredi kartıyla ödeme sistemi yapılmasına olanak tanıyan Stripe’a üye oldunuz şimdi ise sıra pazarlamaya geldi.

Ben bu konuyu nasıl anlatırsam anlatayım, neresinden başlarsam başlayayın hep eksik ve noksan kalacak. Zira pazarlama; söylenmesi kolay ama yapılması ustalık, sanat, yetenek gerektiren bir eylemdir.

Shopify ile dropshipping yapanların %90’a yakını pazarlama için Facebook’u ve Google Adwords’ü kullanmaktalar. Özellikle de Facebook bu konuda daha önde diyebilirim.

Facebook’a reklam vermenin incelikleri, sırları ise maalesef buradan anlatılamaz. Zira ancak tecrübe ile deneme-yanılmaz methoduyla öğrenilebilir. Size “zengin edecek Facebook reklam verme taktikleri” tarzında başlıklarla eğitim seti kitlemeye çalışanlara fazla itibar etmeyin. Zira dediğim gibi maalesef bu işin belirli, değişmez ve sabit bir tekniği yok!

———————————

Arkadaşlar dropshipping demek oturduğunuz yerden hiç çalışmadan emek sarf etmeden, bilgi sahibi olmadan para kazanmak demek değildir.

Bakın bu noktada Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüne atıf yapacağım: “Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Demem o ki arkadaşlar, her işte olduğu gibi dropshipping ile satış yapma işinde de mühim olan pazarlama denemeleri yaparak, çalışarak çok az kişinin vakıf olduğu satış tüyolarına ve tekniklere erişebilmek ve daha da önemlisi bunları uygulayabilmek, tatbik edebilmektir…

Sizlere başlangıç olarak önerim odur ki; hangi ürünü satarsanız satın Facebook’da reklam verirken her ürünü veya mini-kategoriyi 10-20 dolarlık mini bütçeler ile teste tabi tutun. Bu sayede hangi ürünlerin satışa hazır olduğunu hangilerinin daha karlı olduğunu test etme fırsatı bulabilirsiniz. Benim birçok üstadın taktiklerinden birisi de budur.

Umarım ticari hayatınızda attığınız bu adımı başarıyla sonuçlandırır ve ülkemize döviz getirecek cinsten bağımsız ve başarılı teşebbüsler, markalar, web-siteleri yaratarak taçlandırırsınız.

Parlakfikirler admini Mehmet Görünmez olarak sizlere verebileceğim naçizane gerçekçi tavsiyeler şimdilik bunlardan ibarettir. Sormak veya danışmak istediğiniz hususlar olursa aşağıdan, yorum kısmından bana ulaşabilir ve suallerinize elimden geldiğince cevap bulabilirsiniz.

Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar