İş Lazım

Kadın Girişimcilere Devlet ve Özel Kuruluş Desteği

Türkiye’de kadın girişimciliği henüz tam anlamıyla istenilen seviyelere ulaşmamıştır. Bu nedenle devlet ve birçok özel kuruluş tarafından bir iş fikri olan kadın girişimcilere destek veriliyor. Bu rehberde, kadın girişimcilere destek veren devlet kurumları ve özel kuruluşlara yer vereceğiz. Eğer başarılı olacağına inandığınız bir iş fikriniz varsa mutlaka bütün kuruluşlara başvuruda bulunarak şansınızı artırmanızı öneririz.

Türkiye’de kadın girişimciliğinin artırılması için çaba gösteren bu kuruluşlar, hiç iş fikri olmayan kadınlara da yönlendirmelerde bulunmaktadır.

1. KOSGEB

Türkiye’de hem kadın hem erkek, girişimciler için en önemli kurum KOSGEB’tir. KOSGEB aracılığıyla 50 bin liraya kadar hibe almanız mümkün. Eğer iş fikriniz geliştirilmeye müsait ise 50 bin liralık hibeden sonra 300 bin liraya kadar da düşük faizli kredi alabiliyorsunuz.

KOSGEB aracılığıyla devasa işletme kurmayı başaran girişimciler de bulunuyor. KOSGEB’den destek alabilmek için ilk olarak girişimcilik belgesi almanız ve ardından bulunduğunuz ildeki KOSGEB şubesine giderek projenizi sunmanız gerekiyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimi belirli periyotlarda KOSGEB tarafından düzenleniyor. Eğitim listesine ulaşmak için Kosgeb Girişimcilik Kursu Tarihleri adlı bağlantıyı izleyin. Ayrıca sizlere yardımcı olacak diğer rehberler ise; Kosgeb Girişimcilik Kursu Başvuru Formu ve 10 Adımda KOSGEB İş Planı Nasıl Hazırlanır?.

2. Kredi Garanti Fonu

Kredi Garanti Fonu, direkt olarak kadın girişimcilere hibe ve kredi vermek yerine, çeşitli sebepler ile işletmesi için bankalardan kredi alamayanlara destek sağlamaktadır. Kredi Garanti Fonu yeni bir işletme kuracaklar yerine mevcut işletmesi bulanlar için destek sağlıyor. Özellikle borç yükünün fazla olduğu yada daha önce kullandığı krediler nedeniyle riskli yapıda bulunan işletmeler KGF’ye başvuruda bulunarak bankalardan kredi alma şansına sahip olabiliyor.

KOBİ’ler Bankaya kredi başvurusu yapar. Uygunluk kriterlerini taşıyan başvurular, Banka tarafından KGF’ye iletilir. KGF tarafından sadece Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen uygunluk kriterlerinin kontrolü sağlanarak onay verilir. Onay akabinde Banka KOBİ’ye krediyi kullandırır.

KGF’nin çalıştığı bankalar:

banka kgf

3. Türkiye Grameen MikroFinans Programı

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP), Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından kurulan ve kar amacı gütmeyen bir finansal destek kuruluşu. Kuruluş, yalnızca kadınlara destek sağlıyor ve Türkiye’nin 61 şehrinde 91 şubesiyle hizmet sağlıyor.

Kadınların iş dünyasında daha aktif olması için hibe sağlayan TGMP’nin işleyişi şöyle:

 • Bir iş fikri bulunur,
 • İş fikrini hayata geçirmek için en az 5 kadından oluşan bir grup oluşturulur, grup üyeleri aynı aileden olamaz,
 • Türkiye’de bir TGMP şubesine gidilir (şubelerin listesi için tıklayın)
 • Şubede iş fikrine yönelik başvuruda bulunulur,
 • Başvurunun onaylanması durumunda 5 kişilik kadın grubu 3 günlük girişimcilik eğitimine alınır,
 • Eğitimin ardından 5 bin liraya kadar olan mikro kredi ödenmeye başlanır.

TGMP 5 bin liraya kadarki kredi dışında üyelere birçok ek finansal destek sağlamaktadır. Şubelerde bu konuda ek bilgileri alabiliyorsunuz.

4. Kadın Girişimciler Kurulu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından oluşturulan Kadın Girişimciler Kurulu ile iş fikirlerinize yönelik destek alma şansınız var.

Türkiye’nin 81 ilinde yer alan TOBB Kadın Girişimciler Kurulları tarafından sağlanan destekler arasında,

 • Girişimcilik eğitimleri düzenlemek
 • Girişimcilere yenilikler ve iş yaşamı hakkında seminer, panel ve eğitim programları düzenlemelek
 • Girişimcilerin bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşması için ortam hazırlamak
 • Girişimcilerin iş kurma aşamasında ve işlerini sürdürebilmeleri için destek sağlamak
 • Girişimcileri yönlendirmek ve teşvik etmek

yer alıyor.

5. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı

1986’dan beri kadınlara destek sağlayan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın kadın girişimciler için de birçok desteği bulunuyor.

Vakıf tarafından bugüne kadar on binlerce kadına finansal hizmetler için destek sağlandı. Vakıfın, yeni iş geliştirecek kadınlara sağladığı destekler de halen sürüyor. Vakıfın özellikle “Maya Mikro Ekonomik Destek” programı kapsamında kendi işini kurmak isteyen kadınlara küçük krediler sağlanıyor. Destek programı ile bugüne kadar 30 milyon liradan fazla kredi sağlanmış. Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’na ulaşmak için 0212 292 26 72 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

6. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği

KAGİDER, Türkiye’de kadın girişimciliğinin artırılması için rol oynayan en önemli kuruluşlar arasında yer alıyor. Çalışma hayatındaki kadın çalışan sayısını arttırmak ve kadın girişimcilerin desteklenmesini teşvik etmek, kadınların çalışma hayatına girmesi ve girişimci olması için kadınlara eğitim ve mentorlük vermek ve adın girişimciliğinin ve ekosisteminin gelişmesi için yasal altyapıyı desteklemek ve teşvik etmek, finansal kaynak erişimine yok göstererek destek olmak için çaba gösteren KAGİDER’e başvuruda bulunarak programlar hakkında bilgiler alınabiliyor.

Merkezi İstanbul’da bulunan KAGİDER’e ulaşmak için 0212 266 82 61 numaralı telefon ile iletişime geçebilirsiniz.

7. Belediyeler

Türkiye’de belediyeler de zaman zaman düzenledikleri programlar aracılığıyla kadınlara yönelik girişimcilik destekleri sağlıyor. Bağlı bulunan belediyelerin resmi internet siteleri takip edilerek zaman zaman bu programlar aracılığıyla destek alabilirsiniz. Özellikle büyükşehir belediyeleri bu konuda çok daha aktif çalışmalarda bulunuyor.

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar