İş Lazım
Kurulan Şirket Sayısı Hızla Düştü

Kurulan Şirket Sayısı Hızla Düştü

Her ay Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kamuoyu ile paylaşılan ‘Yeni Kurulan ve Kapanan Şirketler”e ilişkin Haziran ayı raporu yayınlandı. TOBB‘un raporuna göre, bu yılın Haziran ayında kurulan şirket sayısı, bir önceki aya göre 3’te 1 oranında düştü.

TOBB‘un açıkladığı Haziran ayı verilerine göre, kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 32 düştü. Aynı dönemde kapanan şirket sayısı da bir önceki aya göre yüzde 16 oranında artış gösterdi.

Haziran ayında Türkiye’de kurulan 5 bin 599 şirketin bin 89o’ı ticaret, 721’i imalat ve 692’si inşaat sektörlerinde faaliyet izni aldı. Geçtiğimiz ay kurulan şirket ve kooperatiflerin yüzde 40.35’i İstanbul, yüzde 9.86’sı Ankara, yüzde 6.3’ü de İzmir merkezli olarak gösterildi.

Yine rapordan alınan bilgilere göre, Haziran ayında 888 yabancı ortak sermayeli şirket kuruldu. Bu şirketlerin sermayesinin yaklaşık yüzde 80’i yabancı ortakların payı.

6 AYLIK BAZDA

6 aylık bazda bakıldığında ise kurulan şirket sayısında önemli bir artış yaşandı. 2018 yılının ilk yarısında, 2017 yılının ilk dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 27, kooperatif sayısı ise yüzde 21 artış gösterdi.

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar