İş Lazım

Makale Yazarak Para Kazanmak

Merhabalar arkadaşlar, bugün size makale yazarak nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğim. Öncelikle aklınızda “Makale yazarak para mı kazanılırmış?” gibi sorular gelebilir. Onları bir kenara bırakın ve yazacaklarımı dikkatlice dinleyin. Yazı yazarak para kazanmak için öncelikle çok iyi bir anlatım gücünüz olması gerekiyor. Bu o kadar önemli mi derseniz evet önemli. Çünkü birazdan bahsedeceğim müşteri kitlenizin size anlatımınıza göre fiyatlandırma yapacağını belirteyim.

Peki Makaleleri Kim Satın Alıyor ?

Aklınıza ilk gelen sorulardan biri olan “Bu yazıları, makaleleri kim satın alıyor ?” sorusuna hemen cevap verelim. İnternet sitesinden para kazanan web masterlar. Evet bu web masterlar neden makale satın alıyor diyeceksiniz ki siz sormadan hemen söyleyeyim. Google yeni geliştirdiği algoritmalar ile sitede ki yazıların çokluğuna değil özgünlüğüne özelliğine bakıyor. Yazılar ne kadar özgün ne kadar kaliteli ise sitenizi üst sıralara taşıyor. Bu da siteye giren sayısının artmasını doğru orantılı olarak da site sahibinin daha çok para kazanması demek oluyor.

 

Ücretlendirmeleri Nelerdir ? Ne Kadar Para Kazanabilirim ?

Aklınıza gelen ikinci soru büyük ihtimalle bu olacak. Yazı yazarak ne kadar para kazanabilirim ? Yada yazı yazmanın bedeli nedir ? Hemen onuda cevaplandıralım. Google algoritması aynı konu üzerinde özgün yazılmış iki yazıyı kıyasladığı zaman ne çok uzun ne de çok kısa olan yazılara öncelik tanıyor. Yani okuyucuyu yormadan olayı da fazla yüzeysel anlatmadan yazılmış makaleleri. Bu da ortalama olarak 200-300 kelime arasında yapmaktadır. Müşterileriniz yani site sahipleri sizden genelde 200 yada 300 kelime arasında yazı yazdırmak isteyecek. Ancak unutmayın yazılarda ki cümle tekrarları ve saçmalamalar makalenin kalitesini düşüreceği için daha sonra ki makale işlerinde sizi sıkıntıya sokabilir. Bu yüzden en az 200 kelime ile olayı dağıtmadan ama çokda açıklamasız bırakmadan yazabilecek bir kapasitenizin olması gerekiyor. Ücretlendirme konusuna gelince, genellikle 200-300 kelime arasında ki makalenin adet fiyatı 2 – 2.5 TL arasında değişmektedir. Çok kaliteli yazıyorsanız eğer 3 hatta 4 TL bile isteyebilirsiniz. O sizin yeteneğinize bağlı. Eğer iyi yazan biriyseniz ortalama olarak günde 10-20 makale arasında yazabilirsiniz. Kaldı ki bu konularınıza göre de değişiyor. Bazen çok bildiğiniz bir konu gelebiliyor. Bazense üzerinde biraz araştırma yapmanız gerekmektedir. Günlük ortalama 10 makale yazdığınızı var sayarsak adet fiyatı olarak 2 TL farz edelim. Günde 20 TL ayda 600 TL bir ek gelir söz konusu. Bu rakam hiç de azımsanacak bir rakam değil. Hele ki hiç maliyeti ve iş gücü olmadan. Evinizde bilgisayarınızda oturarak yapabileceğiniz bir iş. Bu internetten para kazanın reklamlarında ki gibi sizden başlangıç bedeli falan da istemiyor. Hele hele yazmaktan zevk alan biriyseniz bu iş tam size göre.

 

Müşterileri Yani Site Sahiplerini Nerelerden Bulabilirim ?

Hemen aklınıza takılma ihtimali yüksek bir başka soruya geçelim. Müşterilerinizi yani web site sahiplerini nereden bulabilirsiniz sorusuna. Bu işin piyasası Türkiye’de yeni yeni oturmaya başladı. Ancak azımsanmayacak derecede müşteri potansiyeliniz bulunur. Tek sorun onlara nasıl ulaşacağınız. Hiç üzülmeyin onun da bir çaresi var. Web Master paylaşım forumlarına üye olarak iş yapmaya ve müşteri bulmaya başlayabilirsiniz. www.webmastersitesi.com www.r10.net www.oxxi.net www.iyinet.net gibi web master forumlarında Makale Yazarlığı başlıkları altında müşterilerinize ulaşabilirsiniz. İlk başlarda biraz sıkıntı çekebilirsiniz ancak 3-4 sağlam web mastera ulaştığınız taktirde size sürekli iş getirecekler ve sizin bir ek gelir elde etmenizi sağlayacaklardır.

 

Ne Hakkında Yazabilirim ?

İnternet site içerikleri farklı farklı alanlarda olabilmektedir. Bu yüzden kendinize “Ben sadece x konusunda yazabilirim” dediğiniz zaman müşteri potansiyeliniz oldukça düşecektir. Bu yüzden hitabet gücünüzün biraz fazla olması gerekmektedir. Bunun yanında araştırma, anlama ve anladığını anlatma gibi yetenekleriniz de olmalı. Bazen hiç aşina olmadığınız konular hakkında size makale yazmanız söylenebilir. Ama hiç canınızı sıkmayın. İnternet ne güne duruyor. Üzerinde yapacağınız ufak bir kaç araştırma ile anladığınız şeyi kendi cümlelerinizle anlatabilirsiniz. Belki anlama kabiliyetiniz o kadar yüksektir ki okuduğunuz bir cümle hakkında bir paragraf yazı yazabilirsiniz.

 

Kopyala Yapıştır Yapsam ?

Sakın aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü bu işi yaptıranlar sizden daha cin ve bu işi düzgün yapmak için size yazdıran insanlar. Bir kere vicdani açısına girmeye bile gerek yok sonuçta birini kandırmaya çalışıyorsunuz. Onu geçersek eğer yazdığınız yazının kopyala yapıştır olup olmadığı bir kaç saniyede bile anlaşılabilir. Doğal olarak “Nasıl?” diye soracaksınız. Yazınızdan herhangi bir kısmı kopyalayıp google yapıştırdığınız da bile alıntı yaptığınız yerin görüneceğinden emin olabilirsiniz. Bu yüzden tamamen kendi cümlelerinizle makale yazmanız gerekmektedir. Böyle bir şeyi bir kere bile yapmış olmanız o kişiden ve çevresinden bir daha iş alamayacağınız anlamına gelir. Ayrıca müşteriyi bulduğunuz web master forumu üzerinden alacağınız bir olumsuz ticaret bildirimi (üye olduğunuz zaman ne demek olduğunu anlarsınız) sizin bütün ek gelir hayallerinizi suya düşürebilir. Bu yüzden siz siz olun sakın kopya içerik yazmayın.

 

Sonuç olarak, bu işi yapmak o kadar da zor değil. İşinizi kaliteli ve düzgün yaptığınız sürece müşteri bir şekilde sizi bulacaktır. Çünkü genelde web masterlar bir birlerini ile bağlantılıdırlar. Tavsiyeden iyi reklam olmayacağına göre belki ilerde kendi ekibinizi kurup güzel paralar bile kazanabilir hatta işi büyütüp gazetelere dergilere makaleler yazabilirsiniz. Benim anlatıcaklarım bu kadar. Size anlatayım derken 800 kelime kadar makale kasmışım 🙂 Bu güzel bir rakam. Bakın böyle dar bir konuyu bile akıcı şekilde size anlatabilmişim. Aferim bana.

Yorum ekle

Son Yorumlar