İş Lazım

Nasıl Zengin Olunur? En İyi 11 Yol

Zengin olmak mı istiyorsunuz, bu istek temelde bu güzel bir başlangıç.

Dillere pelesenk olmuş harika bir soru… Nasıl Zengin olunur? Soru çok kısa ama cevabın o kadar kısa olmadığını ifade etmeliyiz. Sizler için Nasıl Zengin Olunur sorusuna 11 yol önerisi sunuyoruz. Bu adımları tamamlayarak belki zengin olamazsınız ancak dünyadaki birçok zengin bu adımları tamamlayarak bugün adını en zenginler listesine yazdırmayı başardı.

Öncelikle zengin olmak terimi çok kapsamlı bir terimdir. Zengin olmak istiyorum dediğiniz zaman aklınızdan geçen şey ne? Son model arabalar, evler, holdingler mi? Yoksa ortalama üstü bir gelir sağlamak mı? Eğer ortalama üstü bir gelir kendimi zengin hissetmek için yeterli diyorsanız daha gerçekçi bir bakış açısına sahip olduğunuzu belirtelim. Ancak eğer hayalleriniz daha yüksek seviyeleri işaret ediyorsa o halde rehberde yer alan 11 adımın tümünü yıllarca uygulamalı ve bunlara ek olarak daha orijinal ve girişimci olmanız gerekecek.

ADIM 1! KENDİ İŞİNİZİ KURMALISINIZ


Zenginliğe giden ilk yolda karşınıza gelen ilk adım. Evet şaşırtıcı olmamalı. Kendi işini kurmayan ve zengin olan çok az insan vardır. Bu insanlarda genellikle harika becerilere ve eğitime sahip insanlar. Bu insanlar genellikle bu becerilerinin ve eğitimlerinin yanında pek girişimci olmamaları nedeniyle bulundukları pozisyonları korur ve aylık dolgun maaşları ile mutlu olurlar.

Ama kendi işini kuran her insanın, ne iş kurduğundan önemsiz bir şekilde zengin olma şansı vardır. Örneğin 5 bin lira ile kurduğunuz bir bakkal dükkanında bile zengin olabileceğinizi belirtelim. Çünkü bu biraz da şans faktörü ile alakalı bir süreç. Basit bir hesaplama ile 5 bin lira ile kurulan bir bakkal size ayda bin lira kazanç sağlayabilir.

Bu durumda her 5 ayda bir yeniden aynı bakkalı kurabilmeniz kağıt üzerinde basit ve 10 yıl sonra sizi zengin edebilecek bir süreç. Burada anlatmak istediğimiz şey, kendi işini kuran her insanın zengin olmaya daha yakın olduğu. Tabii tüm yatırımınızı da kaybedebilirsiniz. Ancak zengin olmak için sadece bu adımı uygulamak tabii ki sizi doğru yola götürmez. Daha 16 adımımız var!

ADIM 2! DAİMA İŞ DÜŞÜNMELİSİNİZ


Zengin insanların sabah işçilerinden daha erken saatte iş yerlerine gittiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Bu bir efsane değil yüzde 80 ihtimalle tüm zenginlerin işlerine bakış açıları budur. Zengin bir insan, tatilde kitap okurken bile iş düşünür. İş düşünmenin sağladığı en büyük avantaj ise tabii ki farklı ve orijinal fikirleri bulabilmektir. Nerede ne tür bir şans elde edeceğinizi bilemezsiniz. O halde zenginliğe giden yolda “iş, çalışma, proje” üçgeninde düşüncelere kendinizi hazır hissetmeniz gerekiyor. Kısa bir yürüyüş yaparken bile etrafınıza bakmayı ve yeni girişimcilik öyküleri oluşturmayı unutmayın.

ADIM 3! HER ZAMAN FARKLI OLMAYA ÇALIŞMAYIN


Sıfırdan başlayıp kısa sürede nasıl zengin olunur gibi binlerce kitap ve makale var. Bu makalelerde genellikle sizlere “farklı olun, hiç kimsenin bulmadığı fikirleri bulun” gibi yanıltıcı ve heves kırıcı maddeler yer alır. Halbuki gerçek pekte öyle değil. Elbette farklı fikirler de bulmak önemli ancak bugün dünyanın en zengin insanları herkesin yaptığı şeyleri yaparak zengin oldu. Örneğin en zengin 100 listesinde petrol işi yapan, araba işi yapan, telekom işi yapan insanlar var. Bu insanlar farklı olmaya çalışmak yerine, herkesin yaptığı işi daha iyi yaptılar.

Örneğin Forbes’in en zenginler listesinde 34 milyar dolarlık gelirleri ile 15, 16 ve 17’nci sırada bulunan Robson Walton, Jim Walton ve Alice Walton’un işi ne biliyor musunuz? Market. Evet evet bildiğiniz market kurarak bu listeye girdiler. Bu isimler dünyanın en büyük market zinciri olan Wal-Mart’ın sahipleri. Farklı olmak yerine herkesin yaptığı market işini daha iyi yaptılar ve bugün bu seviyedeler. Evet farklı olmaya ihtiyacınız var ancak farklı işler yerine, herkesin yaptığı işi küçük ipuçları ile farklı yapmaya çalışmanız daha mantıklı olabilir. Zira, örnekler bunu gösteriyor.

ADIM 4! PARANIZI YATIRIMLARA BÖLÜN


Dünyanın en zenginlerinin farklı farklı sektörlerde onlarca yatırımcıları bulunur. Bu durum paranızın olası iş risklerine karşı düşüşünü emer. Örneğin tüm paranızı yumurta sektörüne yatırdığınızı ve o yıl yumurta sektöründe bir hastalığın yayıldığını ve fabrikaların 1 yıl çalışmadığını düşünün. Ne oldu? Büyük ihtimalle battınız. Halbuki paranızın bir kısmını otomotiv sektörüne de yatırsaydınız, en azından batma süreciniz yaşanmayabilir yada en kötü ihtimalle size pozisyon alma şansı oluşturabilirdi. Dünyanın en zenginlerinin gittiği yoldan gitmek size zaten deneyim sağlayacaktır. Paranızı daima tek bir yatırım ile değerlendirmeyin. Paranızın ne kadar olduğunun önemi yok. İsterse 5 bin liranız olsun, bu paranın bir kısmını farklı bir işe yatırın.

ADIM 5! GAYRİMENKUL YATIRIMLARINI ÖNEMSEYİN


Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun gayrimenkul daima kazanç sağlayan bir sektör olarak dikkat çekiyor. Hatta bu konuda Avusturya’daki bir üniversitenin yaptığı çalışmaya göre, Avusturya’nın en zengin 100 iş insanından yüzde 87’si yatırımlarının en az yüzde 20’sini gayrimenkula yatırmış. Bu konuda iş insanlarının fikirlerine danışan üniversite, iş adamlarının tümünden şu yanıtı almış “garanti”. Evet cevap çok net. Diyelim ki zengin bir insansınız ve işleriniz daima çarklara bağlı, bu çarklar bir an olsun durursa işler kötüye gider. Peki size ne garanti sağlar? Tabii ki gayrimenkul. Gayrimenkul yatırımları kısa vadede para kazandırmaz, ancak size uzun vadede ciddi bir nakit ihtiyacı sağladığı gibi sırtınızı da sağlama almanızı sağlayarak daha rahat yatırım yapmanız için size güven sağlar.

ADIM 6! ARAŞTIRMA VE ANALİZLERİ TAKİP EDİN


Özellikle iyi bir bilgisayar kullanıcıysanız araştırma ve analizlere ulaşmanızın çok kolay olduğunu belirtelim. Hatta bunu adım olarak belirtmek istemiyoruz ancak iyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanızı öneriyoruz. Konuya dönecek olursak eğer, zengin olmanın en iyi yolları rehberimizdeki 6’ncı madde: Araştırma ve analiz. Gerçekten iş hayatında yer almak ve bu sektörde her geçen gün büyümek istiyorsanız size en iyi tavsiyemiz sık sık ekonomi konusunda yapılan araştırma ve analizleri takip etmeniz. Bu konuda dergiler ve birçok internet sitesi var. Bu dergilere abone olun ve internet sitelerinin bültenlerini de almayı unutmayın. Zira, trendleri takip ederek harika fikirler elde edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Zengin olmak istiyorsanız geçmişle değil gelecekle yaşamalı ve bunun için trendleri yakalamalısınız. Trendleri yakalamak için de araştırma ve analizlere önem verin.

ADIM 7! ORTAK OLMAKTAN ÇEKİNMEYİN


Son zamanlarda ortak olmaktan çekinen bir girişimci kitlesiyle karşı karşıyayız. Bu tamamen yanlış bir fikir. Bugün evinizdeki hemen hemen tüm ürünleri yapan şirketler tek bir kişi tarafından kurulmadı. Ortak olmaktan çekinmeyin ama ortağınızı tam tanımadan da ortaklık yapmayın. Bir Türk atasözü der ki, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var”. Bu atasözü bile sizlere fikir göstermesi açısından yeterli. Ortaklık demek, tüm tek kişilik şirketlerden daha avantajlı olmak demektir. Daha şirketi kurmadan kara geçtiğiniz, ne diyelim? Ortaklığı önemseyin hatta kendinize ortak bile aramak için çaba gösterin. Merak etmeyin, anlaşamazsanız ayrılırsınız; bu yolun sonu değil, bu deneyim.

ADIM 8! TASARRUF YAPIN, EK MASRAFLARI ORTADAN KALDIRIN


Hem bireysel hemde işletme olarak tasarruf yapmayı ihmal etmeyin. Ek masrafları ortadan kaldırmak size aynı anda karlı bir ek iş fikri gibi gelmesi gerekiyor. Zira bu iş fikri ile bir anda ek kazanç sağlamaya başlarsınız. Hem kişisel hemde işletme düzeyinde tasarruf yapmak tüm büyük şirketler tarafından gerçekleştirilir. Hatta bu konuda birçok şirket profesyonel destek bile almaktadır.

Tasarruf etmeye başlamak zor bir sürecin ilk adımıdır. Ancak bu adımı ciddi olarak uzun bir süre uygulamayı başarırsanız eğer hayatınız boyunca bunun faydasını göreceksiniz. Hem tasarruf etmek dünyamızı daha güzel bir yer yapmak için herkesin görevi.

ADIM 9! DÜNYAYA AÇILIN


Dünya eskisi gibi birbirine uzak değil. Artık ithalat ve ihracat yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Ne iş yaptığınızdan bağımsız olarak mutlaka dünyaya açılmayı ihmal etmeyin. Zengin olmanın en iyi yollarından biri işi büyütmektir. Ancak işinizi sadece bulunduğunuz ülkede büyütmeyin. Örneğin dünyada Türkiye’den 100 tane daha pazar var! İthalat – İhracata girerek bir anda çok ciddi gelir elde eden şirket hikayeleri var. Bu konuda profesyonel şirketlerden de bilgi alabilirsiniz. Bilgi almak genellikle ücretsizdir. Bu fırsatınızı kullanın ve ithalat – ihracat için mutlaka ciddi bir çalışma yapın. Özellikle üretim kolunda bir iş yeriniz varsa MUTLAKA dünyaya açılmayı unutmayın. Zengin olmak mı istiyorsunuz? …. Öyleyse bu ciddi bir adım.

ADIM 10! GELİŞİM VE YENİLİK!


Bir iş kurduğunuzu varsayalım. Yine işinizin önemi yok. Küçük bir butik kahve satan bir yer bile olabilir. Eğer devamlı olarak müşterilerinize aynı ortam, aynı lezzet, aynı ürün, aynı personel hatta aynı dekorasyon ile karşılıyorsanız eğer bir noktadan sonra daha iyi bir ortam, lezzet hatta dekorasyon bulan müşterilerinizi maalesef kaybedeceksiniz. O halde YENİLİK kelimesine çok önem gösterin. Yenilikçi olun ve bunu hem kişisel hemde işletme düzeyinde mutlaka gerçekleştirin. Kendinizi, iş yerinizi geliştirmenin ve yenilemenin en iyi yolu müşterilerinizden ve çevrenizden bilgi almaktır. Onların fikirlerine sık sık danışın ve bu fikirleri önemseyin.

ADIM 11! HAREKETE GEÇİN


Örneğin buraya kadar tam tamına 10 adımlık önemli bilgiler verdik. Buraya kadar bu rehberi okudunuz ama hayatınıza hala bir önceki saatteki gibi devam ediyorsunuz. Bu bir girişimcinin ve zengin olmak isteyen birinin hiçbir zaman yapmaması gereken bir şey! Zengin olmak istiyorsanız harekete geçmeyi bilmeniz gerekiyor. Daima kendinize söz verin ve mutlaka bu sözleri tutun. Şimdi hemen bu 11 adımı tekrar okuyun ve ilk fırsatta bu rehberde yer alan fikirleri hayatınızın her alanına yerleştirmeye çalışın. Harekete geçmeden hiçbir şey elde edemezsiniz! Bu adım bu rehberin en önemli maddesidir.

Sevgilerimizle…

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar