İş Lazım

Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti | Ne Kadar Sermaye Lazım?

Tavuk çiftliği en karlı iş kolları arasında yer alıyor.

Son yıllarda Türkiye’de en çok para kazandıran ve girişimcilerin ilgisini çeken Tavuk Çiftliği Kurma işinde sık sık maliyet önemli bir sorun oluyor. Zira büyük bir tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız ciddi bir maliyetle karşı karşıya olacaksınız. Ancak organik tavuk çiftliklerinde bu sermaye ihtiyacının daha düşük olduğunu belirtelim.

Tavuk çiftliği kurmak düşündüğünüz kadar zor bir girişim değil. Eğer yeterli sermaye gücünüz varsa birçok şirket anahtar teslim tavuk çiftliği kurulumu bile gerçekleştiriyor. Ancak eğer yeterli sermaye gücünüz yoksa ve tavuk çiftliğinizi bizzat siz kurmak istiyorsanız bunun için önemli bir çalışma sürecine ihtiyacınız olacak.

Tavuk çiftliği kurulum maliyetinde en önemli masraf yer ve çiftliğin kapatılması için gerekli olan malzemelerdir. Birçok tavuk çiftliği sera gibi kurulmaktadır ancak biz bunu kesinlikle önermiyoruz. Zira prefabrik yapılar bu sera tarzı çiftliklerden çok daha dayanıklı ve daha iyi sonuçlar alınabiliyor. Tavuk çiftliklerinde yer temini sorununu da kiralama usulü ile aşmanız mümkün. Ayrıca birçok valilik programı aracılığıyla tavuk çiftliği kurmak isteyenlere ücretsiz yer temini, fatura indirimi gibi şansların tanındığını belirtelim.

tavuk-ciftligi-kurulumu

Tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız mutlaka ilk olarak bulunduğunuz ilin Valiliğine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne ve KOSGEB şubesine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Birçok ilde tavuk çiftlikleri için çeşitli teşvikler var. Bu teşvik programları aracılığıyla Tavuk Çifliği Kurma Maliyetini büyük ölçüde düşürebilirsiniz.

Ortalama olarak 5 bin tavuklu bir tavuk çiftliğinin tüm maliyeti yaklaşık olarak 120 bin liradır. Ancak tavuk sayısının artması masrafları aynı oranda artırmıyor. Çünkü bir çok masraf 1 tavuk olsa dahi yapılmak zorunda. O nedenle 10 bin tavuklu bir çiftliğin maliyeti 240 bin liraya çıkmaz, yaklaşık olarak 150 bin liraya çıkacak. Organik tavuk çiftlikleri ise ciddi anlamda maliyet ve sermaye konusunda çok avantajlı. Organik tavuk çiftliklerinde bu kadar yüksek sayıda tavuk bulunmaz. Ortalama olarak 500 tavuklu bir çiftlik için 12 bin liralık maliyet ortaya çıkacaktır.

Tavuk çiftliği kurmak istiyorsanız proje hakkında tüm önemli bilgileri Tavuk Çiftliği Projesi Kurmak adlı rehberde adım adım bulabilirsiniz.

Yorum ekle

Takip Et

Son Yorumlar